Tematy w Poradniku:

Specjaliści radzą:

Czego możemy się spodziewać w agencji doradztwa personalnego i pracy tymczasowej
Pomimo kilkunastoletniego istnienia agencji pracy tymczasowej na rynku polskim, działania powyżej wymienionych nie były regulowane prawnie aż do 2003 roku. Powodowało to, że osoby poszukujące pracy nie ufały prywatnym biurom pracy, bojąc się, że zostaną oszukane, nie zostanie wypłacone im wynagrodzenie, bądź trafią do przysłowiowej „firmy krzak”. Dynamicznie zmieniając się sytuacja na rynku pracy, promowanie elastycznych form zatrudnienia oraz oczywiście ustawa o pracy tymczasowej, zmieniły na szczęście obraz biur pośrednictwa pracy.

Skąd mamy mieć jednak pewność, że biuro, którego próg przekraczamy, działa legalnie? Odwiedźmy stronę ZAPT- u, Związku Agencji Pracy Tymczasowej. Tam, dowiemy się, że obecnie istnieje 17 agencji pracy, które cechuje wysoka jakość obsługi oraz pewność legalnego zatrudnienia. Członkami ZAPT są: Adecco, Akcja Job, E-work agencja pracy, Grafton Recruitment, Job impulse Polska, Kelly Services, Manpower, Olympia, Otto, Personnel Solutions, Randstad, Reed in Partnership, Runtime, Start People, TechnoService, Trenkwalder, Work Express. Istotny jest fakt, że członkostwo w ZAPT nie jest dożywotnie. Bądźmy więc na bieżąco z informacjami, jakie agencje figurują w stowarzyszeniu, ponieważ w przypadku braku stosowania się do reguł prawnych można stracić przynależność do niego, ale tym samym nowe biura mogą pojawić się w szeregach ZAPT.

Czego możemy spodziewać się po wizycie w Biurze Doradztwa Personalnego i Pracy Tymczasowej? - zazwyczaj bardzo wiele. Konkurencyjność na rynku to jedna z podstawowych zasad, jakimi powinien kierować się przedsiębiorca, a agencje pracy są w pełni świadome, że jakość proponowanych przezeń usług, wiąże się z ich „być albo nie być” na danym obszarze. Starają się więc udzielać pełnych informacji nie tylko klientom, których stanowią pracodawcy, lecz również kandydatom na pracowników.
Do szeregu zadań, jakie spełnia agencja wobec osób aplikujących, zaliczyć można:
  • Możliwość zostawienia Curriculum Vitae - wiąże się z tym figurowanie w bazie kandydatów agencji;
  • Możliwość wypełnienia formularza aplikacyjnego - szczególnie istotna dla tych, którzy obawiają się, że ich CV pozostawia wiele do życzenia;
  • Rozmowa z konsultantem, który fachowym okiem oceni profesjonalizm i trafność naszych dokumentów aplikacyjnych, jak również poinformuje, jakich ofert możemy się spodziewać i co istotne: czy w danym momencie jest coś dla nas.
  • Pomoc przy wyborze ścieżki zawodowej. Zatrudnieni tam doradcy zawodowi przeprowadzą z nami testy, które wskażą: w jakich zawodach czulibyśmy się najlepiej, czy odczuwalibyśmy satysfakcję pracując z ludźmi, czy na samodzielnym stanowisku, czy możemy działać pod wpływem stresu, czy wręcz przeciwnie, gdy wokół panuje cisza i spokój. Tego typu wiedza pomoże w przyszłości nam oraz konsultantowi w doborze optymalnego zatrudnienia i uniknięcia sytuacji niepotrzebnej zmiany pracy, a nawet zawodu, a dla konsultanta, ponownego szukania kandydatów dla pracodawcy czyli rzeczywistego klienta biura.
  • Rozmowa kwalifikacyjna. Jeżeli znajdziemy ogłoszenie, które nas zainteresuje i zostaniemy zaproszeni na rozmowę, możemy mieć pewność, że odbędzie się ona w agencji, ponieważ zazwyczaj konsultant dopiero po kilku spotkaniach z kandydatami wybiera tych najlepszych i umawia ich na bezpośrednie rozmowy z pracodawcami.
  • Przygotowanie do pracy. Otrzymując informacje, że zostaniemy zatrudnieni, zyskujemy tym samym pewność, że konsultant wskaże nam wszystkie kroki, jakie należy spełnić, aby do zatrudnienia de facto doszło. Zaliczamy tu skierowanie na badania lekarskie, umówienie na szkolenie BHP, pomoc w skompletowaniu i wypełnieniu wszelkich dokumentów niezbędnych do podjęcia pracy.
  • Obsługa administracyjno-kadrowa. Agencja pracy to taka nasza „kadrowa”. Od niej otrzymamy umowę o pracy, tam dostarczamy zwolnienia, podania o urlop, ona wypłaca nam wynagrodzenie a wreszcie wręcza świadectwo pracy.

Jak widać wszystko jest przejrzyste i zgodne z prawem. Dlaczego więc niektórzy boją się zatrudnienia przez biura pracy tymczasowej? Pokutują tu pewne stereotypy, które zaraz postaram się obalić.
  1. Umowa o pracę nie jest taka jak normalna - FAŁSZ: Umowa o pracę tymczasową jest pełnoprawną umową, dzięki czemu odprowadzane są wszelkie składki, a miesiące, czy lata zatrudnienia w agencji, wliczają się nam do lat pracy, tym samym powiększając nasz kapitał emerytalny bądź rentowy.
  2. Nie wypłacą mi całej pensji - FAŁSZ: Agencja pracy nie pobiera żadnych prowizji z tytułu naszego zatrudnienia, czyniąc tak działałby nielegalnie. To pracodawca płaci agencji za znalezienie pracownika i jego obsługę, nigdy pracownik. Co więcej, jako pracownicy dostaniemy comiesięczny wykaz godzin i odcinek płac, abyśmy sami mogli weryfikować zasadność i prawidłowość naszej wypłaty.
  3. Zostawienie cv w agencji kosztuje - FAŁSZ: Nie obawiajmy się, biuro pracy na żadnym etapie nie pobiera opłat.
  4. Pracując przez Agencję nie mam szans na pracę bezpośrednio u pracodawcy - FAŁSZ: Praca za pośrednictwem to doskonała okazja, by pokazać się właścicielowi firmy z najlepszej strony. Gdy przekona się, że jesteś wartościowym pracownikiem, nic nie stanie na przeszkodzie, abyś pracował bezpośrednio w jego firmie.
  5. Agencja pracy w rzeczywistości nie ma ofert zatrudnienia, a jedynie zbiera sobie CV do bazy - FAŁSZ: Po co miałaby to zresztą robić, w ramach zabicia czasu? To, że pomimo złożenia aplikacji, konsultant nie dzwoni do nas z propozycjami prze pół roku, nie oznacza, że w biurze nie ma żadnych ofert. Są, ale albo nie spełniamy wszystkich wymagań bądź oferty jakie mają są poniżej naszych oczekiwań lub kwalifikacji. Cierpliwości!
Reasumując: szukając pracy musimy pamiętać, że każdy sposób jest dobry, a więc nie należy się obawiać korzystania z agencji zatrudnienia. No bo cóż złego może nas spotkać? Najwyżej dostaniemy pracę!
Autor: Małgorzata Czech, doradca zawodowy, e-mail: malgorzata.czech[at]o2.pl - (proszę w adresie email zastąpić [at] znakiem @)
Plugin Wyszukiwanie Pracy RSS
FAQ-Pomoc Kontakt
Copyright: Netwita