Tematy w Poradniku:

Specjaliści radzą:

Działalność gospodarcza – postaw na siebie
Pewnie każdy z czytających, pomyślał kiedyś: Po co ja się tak męczę i nabijam kasę szefowi? Przecież mam już jakieś doświadczenie, duże umiejętności, więc może czas najwyższy się usamodzielnić? Byłbym panem własnego losu, byłoby mnie stać na więcej rzeczy niż dotychczas, nikt by już nade mną nie stał z niesłusznymi pretensjami”.

Pracodawca myśli zaś odwrotnie: „Koszty w firmie wciąż wzrastają, pracownicy raz po raz żądają podwyżek, kontrahenci nie płacą na czas…A może by zredukować kilka etatów? Przecież i tak nie wszyscy mają co robić, snują się po korytarzach z kubkiem herbaty. Może kilka osób mógłbym zatrudniać tylko w razie rzeczywistych potrzeb, warto przecież zgłaszać się o pomoc do tzw. freelancerów”.

Tak wyglądają argumenty dwóch stron, a jak się one mają do rzeczywistości?

Wielu pracowników w pewnym momencie swojego życia, pragnie zrobić coś więcej, chcąc sprawdzić swoje umiejętności przechodzą na drugą stronę balustrady, stając się przedsiębiorcami. Myślę tutaj o takich osobach jak: tłumacze, copywriterzy, dziennikarze, architekci, graficy czy chociażby informatycy. Wszystkie wymienione powyżej osoby oprócz pewności, że rzeczywiście chcą dokonać tej przemiany, muszą wypełnić kilka podstawowych zadań, aby zostać rasowym przedsiębiorcą.

1. REJESTRACJA FIRMY
Niektórzy myślą, że chcąc wykonywać proste tłumaczenia nie muszą zakładać firmy. Ale jednak trzeba!
Pierwszym krokiem jest wizyta w urzędzie gminy lub miasta, gdzie musimy zarejestrować działalność. Jeśli będą to tłumaczenia, pamiętajmy, aby zakreślić jak najszersze spektrum usług, abyśmy po paru miesiącach nie musieli ponownie załatwiać całej papierkowej roboty, gdy nagle stwierdzimy, iż oprócz tłumaczeń, chcemy też udzielać korepetycji. Po około 14 dniach powinniśmy otrzymać decyzję o wpisie do ewidencji gospodarczej i za tę właśnie przyjemność, musimy uiścić opłatę w wysokości 100 zł.

2. REGON Z URZĘDU STATYSTYCZNEGO
Mamy również obowiązek wystąpić o dokonanie wpisu do Krajowego Rejestru Urzędowego Podmiotów Gospodarki Narodowej - nadanie numeru statystycznego REGON.
Pamiętajcie, że musicie to zrobić w ciągu kolejnych 14 dni. Ten niezrozumiały dla nas zwykły numerek, jest szczególnie istotny, ponieważ będzie on już zawsze przypisany do firmy i nie będzie go można w trakcie zmienić. Czemu zaś służy?

3. PIECZĄTKA I SZYLD
Jednym z kolejnych punktów, jaki mamy przed sobą jest konieczność założenia konta bankowego, a aby tego dokonać należy mieć pieczątkę firmową. Powinna ona zawierać informacje takie jak:
  • Nazwę firmy;
  • Zakres działalności;
  • Numer REGON i NIP (jeśli jeszcze go nie mamy, poczekajcie z wyrabianiem pieczątki);
  • Dane teleadresowe przedsiębiorstwa.
Spodziewajmy się związanej z tym opłaty.

4. KONTO BANKOWE
Pamiętajcie, że nawet jeśli posiadacie konto bankowe, firma musi mieć oddzielne konto. Na szczęście, w coraz większej liczbie placówek finansowych, założenie i prowadzenie konta jest bezpłatne.

5. WIZYTA w URZĘDZIE SKARBOWYM
W przeciągu 7 dni od zarejestrowania działalności gospodarczej należy odwiedzić urząd skarbowy i uzyskać NUMER IDENTYFIKACJI PODATKOWEJ. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy działalność będzie jednoosobowa, wówczas „prywatny” NIP zostanie przyporządkowany do twojej firmy.
Niestety na tym nie kończą się zadania do wykonania w urzędzie, warto bowiem wybrać również formę płacenia podatku, a tu zaliczymy:
  • zasady ogólne,
  • ryczałt przychodów ewidencjonowanych,
    [* kartę podatkową,
  • 19% podatek dochodowy,
  • podatek od towarów i usług (VAT).
6. Kolejna wizyta - ZAKŁAD UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH
Na pójście do tego urzędu masz również 7 dni, i musisz po prostu zgłosić tam siebie i pracowników (jeśli takowych zatrudniasz) do ubezpieczeń. Każdy przedsiębiorca podlega pewnym obowiązkowym składkom, do których zaliczamy:
  • składki emerytalne,
  • składki rentowe,
  • składki wypadkowe,
  • składki zdrowotne,
  • dodatkowo opłacane składki na Fundusz Pracy,
  • dobrowolne ubezpieczenie - ubezpieczenie chorobowe.
Dobra wiadomość jest taka, że jeśli jesteś początkującym przedsiębiorcą, możesz liczyć na zniżki!

7. Krok nie dla wszystkich: POZOSTAŁE INSTYTUCJE
Zależnie od rodzaju prowadzonej działalności będziesz musiał odwiedzić jeszcze kilka miejsc, a w tym: PIP (Państwowa Inspekcja Pracy), SANEPID, Państwową Inspekcję Handlową, Komendę Straży Pożarnej czy Inspektorat Ochrony Środowiska.

Powyżej przedstawiłam etapy formalne, które każdy człowiek pragnący zostać szefem samego siebie przejść powinien, jednak to nie wszystko. Ważniejsze są aspekty, których żaden przepis ani prawo od nas nie wymaga, a które mogą stanowić o powodzeniu naszego interesu. Mam tutaj na myśli pomysł na biznes. Tak naprawdę, jeżeli nie staramy się o dotację z Unii Europejskiej czy z Urzędu Pracy, możemy rozpocząć działalność gospodarczą, nawet jeśli nie mamy dobrze opracowanego biznes planu czy pomysłu. Zastanówmy się jednak nad rozkręcaniem własnego biznesu, ponieważ zanim będzie nas stać na jacht czy zagraniczne wojaże, musimy mieć pewność, że nasz pomysł jest realny do wykonania. Zanim zostaniemy rozchwytywanymi pracownikami pracującymi na własny rachunek upewnijmy się, że na proponowane przez nas usługi jest zapotrzebowanie, oceńmy nasze kwalifikacje i umiejętności, przeanalizujmy nasze możliwości finansowe, ponieważ na początku działalności gospodarczej potrzebny jest również kapitał. Dla przykładu: osoba, która pragnie tłumaczyć teksty dla firm zewnętrznych, musi mieć komputer z szybkim łączem i pojemną pamięcią, branżowe słowniki, translatory, powinna inwestować również w specjalistyczne kursy językowe. Osoba, która chce założyć firmę sprzątającą też może posiadać komputer, ale dobrze byłoby, gdyby zainwestowała w środki czystości czy sprzęt elektroniczny, ułatwiający sprzątanie.

Kolejnym aspektem, który może zaważyć na powodzeniu naszego pomysłu, jest reklama. Co zrobić, abyś był rozchwytywany? Jeśli pracowałeś wcześniej w zawodzie, który chcesz kontynuować, ale już na własną rękę, pomyśl o byłym szefie, kolegach, byłych klientach. Może ktoś z nich będzie miał ci coś do zaproponowania, pamiętając o twoim profesjonalizmie. Z pewnością, jeśli dałeś się pokazać z dobrej strony, byli współpracownicy, nie powinni o tobie zapomnieć i mając jakieś zlecenia do wykonania, prędzej skierują swoje kroki do ciebie, czyli jednoosobowej, skromnej ale sprawdzonej marki, niż do znanego przedsiębiorstwa, które może bardziej reprezentacyjnie „krzyczy”, ale do zaoferowania nie ma nic więcej niż ty. Ponadto, pomyśl o zareklamowaniu twojej marki szerszemu gronu odbiorców. Nie musi to być oczywiście wykańczająca cię finansowo reklama telewizyjna, ale może ciekawie zrobione ulotki, porozwieszane na słupach informacyjnych w twoim mieście, anonse w bezpłatnych gazetach ogłoszeniowych, czy metoda najtańsza a jakże skuteczna, rozprzestrzenienie wieści o otwieranym przez ciebie interesie znajomym, rodzinie. Każda osoba zna przecież kogoś, a nigdy nie wiadomo, czy ktoś nie będzie potrzebował skorzystać z twoich usług.

Czy mam jakieś inne rady? Tak, mnóstwo, jednak nie o wszystkim uda mi się tu napisać. Jest jednak pewna drobna rzecz, która urasta do rangi olbrzyma, jeśli mówimy o własnej firmie: upór, upór, upór. „Nie od razu Kraków zbudowano”, a więc nie spodziewaj się nawału pracy i telefonów pierwszego dnia pracy. Wszystko wymaga czasu i wielkiej cierpliwości. Warto wiedzieć, że będą miesiące średnie, ale będą też takie, kiedy nawet nie zarobisz na ubezpieczenie. Musisz być przygotowany, że będziesz marzył o odpoczynku, ponieważ nie odejdziesz od komputera przez 15 godzin, a innym razem będziesz liczyć na choć jeden dzwonek.
Konkludując, do podejmowania decyzji o własnej działalności gospodarczej, musisz podejść niezwykle poważnie i starannie. Rozważ wszystkie za i przeciw, poradź się kolegów, rodziny, czy instytucji, które odpowiadają za taką właśnie pomoc. Wybadaj konkurencję i pamiętaj, że własna firma to nie żarty. Gdy tylko zarejestrujesz ją w odpowiednich organach, musisz działać w zgodzie z przepisami polskiego prawa i stosować się do licznych zasad i reguł na wolnym rynku. Pewnie nie raz będzie ciężko, czasami będziesz myśleć o zawieszeniu lub nawet likwidacji swojej firmy, ale spróbować nie zaszkodzi. Jest przecież wielu, którym się udało, a państwo polskie coraz to nowelizuje różne ustawy i prawa tak, aby ulżyć przedsiębiorcom chociażby w różnego rodzaju formalnościach.
Autor: Małgorzata Czech, doradca zawodowy, e-mail: malgorzata.czech[at]o2.pl - (proszę w adresie email zastąpić [at] znakiem @)
Plugin Wyszukiwanie Pracy RSS
FAQ-Pomoc Kontakt
Copyright: Netwita