Tematy w Poradniku:

Specjaliści radzą:

Jak cię widzą - Czy wygląd podczas rozmowy kwalifikacyjnej ma naprawdę znaczenie?
Celem rozmowy kwalifikacyjnej jest uzyskanie informacji o kandydacie, które pozwolą sporządzić wiarygodną prognozę efektów, jakie będzie on w stanie osiągnąć na danym stanowisku pracy. Bezpośrednie spotkanie daje szansę oceny kandydata przez osoby odpowiedzialne za rekrutację – w jakim stopniu kandydat pasuje do organizacji, jak oceniane są szanse jego efektywnej współpracy i czy jest on najlepszym kandydatem spośród zaproszonych. Jednocześnie kandydat ma również szansę ocenić czy nasza firma i to stanowisko są właściwym wyborem.

Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej ma zazwyczaj jasno określone ramy. Wrażenia, opinie i wnioski tworzone są na podstawie tego, jak przedstawisz swoją wiedzę, umiejętności i zdobyte doświadczenie. Jednak, wbrew pozorom, pierwsze wrażenie jest również istotną częścią całościowej oceny kandydata. Jest ono o tyle ważne, że jest jednym z najsilniejszych czynników wpływających na podświadomy odbiór obcych osób. Badania naukowe pokazują, że ludzie spotykając się po raz pierwszy w 90% przypadków już po kilku sekundach wytwarzają ocenę drugiej osoby. Ta ocena oparta jest przede wszystkim na wyglądzie, na który składa się: mowa ciała, zachowanie, charakterystyczne cechy zewnętrzne a także sposób ubierania się. Na wywarcie pozytywnego pierwszego wrażenia masz tylko jedną szansę i kilka sekund. Dlatego tak ważna podczas rozmowy rekrutacyjnej oprócz treści jest też forma. Podczas spotkania koniecznie musisz pamiętać o odpowiednim sposobie zachowania oraz nastawieniu. Mimo, że normalne jest zdenerwowanie w takiej sytuacji należy kontrolować swoje zachowania i postawę. Postaraj się zachowywać naturalnie, lecz adekwatnie do sytuacji. W czasie rozmowy okazuj pozytywne nastawienie, umiarkowaną pewność siebie (bez arogancji) oraz kontroluj swoje gesty i mimikę (tzw. mowa ciała). Zachowuj się w sposób swobodny, jednak w ramach ogólnie przyjętych norm zachowania, bądź przyjazny i uprzejmy, utrzymuj kontakt wzrokowy z rozmówcą, słuchaj aktywnie, pamiętaj o uśmiechu. Nie zapominaj, że będziesz rozmawiał z osobą, która szuka kogoś, z kim sama chciałaby pracować. Szczerość w słowach i zachowaniu jest bardzo cenną informacją o Tobie. Kulturę osobistą kandydata widać już przy pierwszym bezpośrednim kontakcie. Należy wyraźnie przedstawić się i przywitać. Rękę jako pierwsza powinna wyciągnąć osoba prowadząca rozmowę. Kandydat powinien usiąść w miejscu wyznaczonym przez gospodarza. Podczas rozmowy warto akcentować swe skupienie, zainteresowanie rozmową, podawanymi informacjami. Delikatny uśmiech, utrzymywanie nienatarczywego kontaktu wzrokowego to zabiegi, które świadczą o umiejętności nawiązywania kontaktu.

Warto zadbać o swój wizerunek poprzez wybranie odpowiedniego stroju. Twój wygląd musi wyrażać szacunek wobec osoby, z którą się spotykasz, dlatego musisz być ubrany schludnie oraz dostosować swój strój do sytuacji. Jeśli nie są Ci znane standardy obowiązujące w firmie, do której się wybierasz na spotkanie załóż klasyczny garnitur lub kostium w stonowanej kolorystyce (czarny, granat, szary, brąz), białą lub niebieską koszulę. Panie powinny wystrzegać się zbyt krótkich, frywolnych spódnic, jej długość minimalna to odrobina ponad kolano. W przypadku garsonki obowiązkowo należy założyć pończochy i pełne buty (czółenka). Niedozwolone są sandałki, japonki oraz buty sportowe. Panowie natomiast mogą sobie pozwolić na spodnie i marynarkę innego koloru (tzw. garnitur koordynowany), ale tylko w przypadkach, gdy kultura organizacyjna danej firmy nie narzuca noszenia eleganckiego jednokolorowego garnituru. Krawat jest obowiązkowy. Buty muszą być również eleganckie. Pamiętaj tez o dobraniu odpowiednich dodatków - nie przesadzaj z ozdobami, biżuterią, makijażem, ilością perfum itd. Nie można zapomnieć również o odpowiedniej fryzurze, zadbanych paznokciach i czystych butach. Na spotkanie należy przyjść odpowiednio wcześniej, aby przed wejściem doprowadzić do porządku np. rozwiane włosy, czy poprawić krawat, bądź marynarkę. Strój musi być też wygodny. Przyciasna marynarka lub spódnica nie dodadzą ani uroku ani odwagi. Siedząc w niewygodnych butach będziemy marzyć tylko o tym, żeby je zdjąć, a nie o tym, żeby wypaść jak najlepiej na rozmowie kwalifikacyjnej. Warto, zatem kilka dni przed rozmową wybrać i przymierzyć strój. W razie jakichkolwiek wątpliwości zostanie jeszcze czas na ewentualne poprawki.

Sposób wypowiadania się odgrywa niezwykle ważną rolę. Istotna jest logika i konstrukcja wypowiedzi, poprawność gramatyczna, zasób słownictwa, proś o wyjaśnienie, jeśli coś jest dla Ciebie niezrozumiałe. Nie należy, przerywać rozmówcy, przesadnie gestykulować, bawić się długopisem, stukać nerwowo palcami o blat stołu itp. Z takiego zachowania pracodawca czerpie informację o małej umiejętności radzenia sobie ze stresem, umiejętności zachowania się w nowej sytuacji i różnego rodzaju nawykach.

Prawdą jest, że pracodawca poszukuje przede wszystkim pracownika, który przyniesie korzyści firmie, wykazując się umiejętnościami odpowiadającymi wakatowi. Podczas rozmowy kandydat musi za wszelką ceną przekonać pracodawcę, że to właśnie on jest idealnym kandydatem na dane stanowisko, że będzie umiał dostosować się do zespołu, kultury organizacyjnej i zasad panujących w organizacji. Równie ważne, co posiadane kwalifikacje jest wrażenie, jakie kandydat zrobi na potencjalnym pracodawcy. Nawet najlepsze doświadczenie i umiejętności nie pomogą dostać pracy, jeśli pozostawimy po sobie wrażenie negatywne. Warto pamiętać, że tak samo ważne jak nasze zachowanie jest wygląd zewnętrzny. Wiedza fachowa może zostać niedoceniona, jeśli zjawimy się na rozmowie w niedbałym stroju.
Artykuł opracowany przez HAYS Poland.
Plugin Wyszukiwanie Pracy RSS
FAQ-Pomoc Kontakt
Copyright: Netwita