Tematy w Poradniku:

Specjaliści radzą:

Jak i gdzie znaleźć pracę?
Z nadchodzącym poniedziałkiem nadchodzi też nowa nadzieja, że oto w końcu uda nam się znaleźć pracę. Jest to rzeczywiście jak najbardziej realne, ale jedynie wtedy, gdy poszukiwanie zatrudnienia potraktujemy jak zadanie, pracę do wykonania. Warto się więc zastanowić nie tylko nad CV i listem motywacyjnym, ale też dokonać selekcji metod poszukiwania pracy i dopiero wówczas wprowadzić nasz plan działań w życie. Poniżej, przedstawione zostały sugestie sposobów z jakich warto skorzystać, ubiegając się o nowe miejsce zatrudnienia.

1. Szukanie bezpośrednie
Pracę można znaleźć, korzystając z najbardziej logicznej metody poszukiwania zatrudnienia, znanej pewnie od wieków. Otóż: uzbrajamy się w nasze dokumenty aplikacyjne i wędrujemy od firmy do firmy, zostawiając życiorysy.
ZALETY:
Możemy zobaczyć jak wygląda przedsiębiorstwo od wewnątrz, zagadnąć osobę tam pracującą, która być może zasugeruje nam, komu najlepiej zostawić dokumenty oraz podpowie, jak się pracuje w danej firmie.
WADY:
Sposób szczególnie pracochłonny. Zanim uda nam się obejść czy objechać interesujące nas przedsiębiorstwa minie naprawdę sporo czasu i wydamy trochę pieniędzy na benzynę, bilety autobusowe bądź metra.

2. Internetowe bazy danych, portale poświęcone pracy
W sieci możemy znaleźć wiele stron poświęconych w całości poszukiwaniu pracy i rekrutacji pracowników. Wpisując w wyszukiwarkę adres: pracawita.pl, odkryjemy mnóstwo możliwości: możemy nie tylko przejrzeć ofert pracy, ale również zamieścić tam nasze Curriculum Vitae, czy zarejestrować się na forum dotyczącym szeroko pojętej tematyce pracy. Na portalu znajdziemy również aktualności z rynku, rady specjalistów jak znaleźć wymarzoną pracę oraz kalkulator wynagrodzeń, który obliczy nam jakie wynagrodzenie otrzymamy do ręki, a jakie kwoty muszą zostać odprowadzone z naszej wypłaty na wszelakie składki.
ZALETY:
Szeroki dostęp do ofert, możliwość sprawdzenia ogłoszeń w całym kraju. Kandydat może sortować anonse zarówno ze względu na branżę, interesujące go województwo a nawet kraj, czy chociażby specyfikę pracy (biurowa, bądź praca jedynie w weekendy). Istotna jest też sposobność zapoznania się ze wszystkimi aktualnościami z rynku pracy, czy też lista teleadresów do instytucji, które w różny sposób są powiązane z zatrudnieniem.
WADY:
Szeroki dostęp do ofert, oznacza, że będziemy mieć dużą konkurencję w naszej specjalności, ponieważ powyższa metoda poszukiwania pracy jest niezwykle popularna.

3. Dostępne bazy danych
Skorzystajmy z książki telefonicznej tudzież innej bazy danych i sprawdźmy, jakie firmy o profilu nas interesującym istnieją na obszarze, w którego pobliżu mieszkamy, lub który po prostu znajduje się w kręgu naszych zainteresowań.
ZALETY:
Dzięki tej metodzie odkryjemy zapewne nie jedno przedsiębiorstwo, o którego istnieniu nigdy byśmy się nie dowiedzieli. Nie wszystkie firmy stać przecież na ogłoszenia prasowe czy spoty w innych mediach, tym samym nie są one znane szerszej grupie społeczeństwa.
WADY:
Wysyłanie CV ad hoc, nie na konkretne ogłoszenie rekrutacyjne, oznacza, że możemy spędzić długi czas w oczekiwaniu na telefon w sprawie pracy. Nigdy bowiem nie wiadomo czy i kiedy przedsiębiorcy będą szukać kandydatów o naszych kwalifikacjach i oczekiwaniach.

4. Urzędy Pracy
Gro osób nie kwapi się do rejestracji w Urzędzie, pozostając w przekonaniu, że nikt tam jeszcze nigdy pracy nie znalazł. Gdyby jednak tak rzeczywiście było, publiczne biura pracy już dawno straciłyby rację bytu. Zresztą, przecież nigdy nie zaszkodzi wejść od czasu do czasu na stronę urzędu i przejrzeć oferty, prawda?
ZALETY:
Urzędy Pracy i ich filie istnieją w każdym polskim mieście, skupiając się na ogłoszeniach ze swoich najbliższych okolic. Co więcej, w urzędzie, oprócz pracy możemy znaleźć też pomysły na szkolenia (finansowane przez Urząd, czy Unię Europejską), dostać się na płatny staż lub otrzymać dofinansowanie do działalności gospodarczej.
WADY:
Niestety Urzędy Pracy kojarzą się czasem pejoratywnie nie tylko osobom poszukującym zatrudnienia, ale również pracodawcom, którzy obawiają się, że kandydaci delegowani z Urzędu nie spełnią ich oczekiwań, tym samym omijają tę metodę rekrutacji i nie zamieszczają swoich ofert w MUP czy PUP.

5. Biura doradztwa personalnego
Można by powiedzieć prywatne biura pracy. Skupiają się na pozyskiwaniu klientów wśród firm, które pragną znaleźć nowych członków swoich załóg. Biura oferują pomoc w rekrutacji kandydatów, a aby znaleźć odpowiednią osobę sięgają do swoich danych, gdzie i ty możesz widnieć, zostawiając uprzednio swoje Curriculum Vitae.
ZALETY:
Konsultanci skupiają się na pozyskiwaniu nowych klientów wśród przedsiębiorców, a tym samym otrzymują wciąż nowe oferty pracy, wśród, których możemy znaleźć coś dla siebie.
WADY:
Raczej nie nastawiajmy się na to, że pracownik biura będzie szukał pracy dla indywidualnych osób. Oczywiście jeśli tylko będzie mieć ofertę, na którą spełniasz wymagania, zaprosi Cię na rozmowę, ale głównym klientem agencji doradztwa personalnego jest właściciel firmy, któremu należy znaleźć pracowników, a nie Ty. Jeżeli nie będziesz więc pasował do danego profilu kandydata, nie zadzwonią. Dobra wiadomość jest taka, że coraz więcej z firm rekrutujących, po otrzymaniu ciekawego CV, będzie starała się aktywnie zaprezentować interesującą aplikację, jak najszerszemu gronu przedsiębiorców.

6. Branżowe serwisy informacyjne
Istnieją magazyny, periodyki czy portale internetowe, skupiające się na określonej, ścisłej tematyce. Warto poszukać powyższych, ponieważ po pierwsze będziemy na bieżąco z aktualnościami z branży, a po drugie na forum internetowym możemy poznać pracujące w poszczególnej specjalności osoby czy dowiedzieć się o bieżących wakatach z danej gałęzi przemysłu, gospodarki.
ZALETY:
Nawet jeśli nie znajdziemy tym sposobem zatrudnienia, będziemy wiedzieć, co dzieje się w konkretnej dziedzinie, jakie są najnowsze tendencje, lub jakie nowe firmy trafiają na rynek a tym samym poszukują kandydatów do pracy.
WADY:
Może upłynąć wiele czasu zanim, znajdziemy tym sposobem zatrudnienie.

7. Ogłoszenia prasowe
Praktycznie każda codzienna gazeta czy też ogólnopolskie wydania dzienników, posiadają działy poświęcone ogłoszeniom o pracę.
ZALETY:
Wiemy, że nie wysyłamy aplikacji w ciemno, a firma rzeczywiście poszukuje pracownika. Ponadto, w ogłoszeniu prasowym przeczytamy dokładnie, jakie wymagania stawia przedsiębiorstwo na interesujące nas stanowisko, co w zamian może zaoferować kandydatom, oraz do kogo należy wysłać CV.
WADY:
Jedno jest pewne: powyższa metoda poszukiwania zatrudnienia jest stosowana przez wiele osób, istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że o ile pracodawca nie poszukuje specjalistów z bardzo wąskiej dziedziny, to otrzyma mnóstwo adekwatnych na dane stanowisko aplikacji, a co za tym idzie przyjdzie nam pokonać sporą konkurencję.

8. Targi Pracy
Każdego roku w waszym mieście odbywają się Targi, Giełdy Pracy czy Dni Kariery. W lokalnych gazetach, uczelnianych Biurach Karier czy Urzędach Pracy znajdziecie informacje gdzie i kiedy mają miejsce takie spotkania.
ZALETY:
Na targach spotkamy lokalnych i często ogólnokrajowych czy wręcz światowych przedstawicieli firm. W jednym miejscu, podczas zaledwie jednego dnia, będziemy mogli zostawić Curriculum Vitae wielu przedsiębiorcom, którzy nawet jeżeli obecnie nie szukają kandydata naszej specjalności, z pewnością chętnie przyjmą nasze dokumenty do swojej bazy danych. Takie akcje to doskonała okazja do poznania pracowników różnych firm, czy innych osób poszukujących pracy, z którymi możemy dzielić się doświadczeniem oraz radami.
WADY:
Duża frekwencja odwiedzających targi, spowodować może, że nasze aplikacje „zginął” gdzieś w gąszczu CV innych kandydatów.

9. Znajomi, kontakty
Metoda uznawana przez wielu za kontrowersyjną. Nigdy jednak nie zaszkodzi rozpuścić wśród kolegów informację, że oto poszukujemy pracy. Nie oznacza to przecież, że ktoś nam ją załatwi, ale może jedynie podpowiedzieć nam o wakatach, o których nie mieliśmy wcześniej pojęcia.
ZALETY:
Kolega czy znajomy zatrudniony w danej firmie prawdopodobnie powie nam prawdę, na temat tego, jak mu się pracuje i czego możemy się spodziewać, składając do kadr swoją aplikację.
WADY:
Osoby zatrudnione w zakładzie, mogą na nas krzywo patrzeć, kiedy dowiedzą się, że dostaliśmy pracę dzięki znajomościom. Istnieje obawa, że będziemy na cenzurowanym, a ponadto współpracownicy założą, że pracy nie dostał najlepszy kandydat, ale najlepszy kolega kierownika.

10. Inne, nietypowe sposoby
Słyszałam ostatnio, jak osoba poszukująca pracy powiększyła swoje dokumenty do niebotycznych wręcz rozmiarów i umieściła je w formie plakatu na tablicach ogłoszeniowych miasta. Znam również historię człowieka, który poszukując zatrudnienia, zgłosił się do działu reklamy w radio i tam nagrał kilkusekundową informację, mającą zachęcić potencjalnych pracodawców do swojej osoby. Coraz więcej zainteresowanych, poszukujących zatrudnienia, do swojego CV dołącz również krótkie filmy video czy nagrania głosowe, które mają za zadanie sprawić, że poszczególne podanie nie przejdzie bez echa.
ZALETY:
Taka metoda z pewnością nie pozostanie niezauważona, nie będziemy jedynie kolejnym anonimowym życiorysem. Tego typu działania mogą sprawdzić się w szczególności, gdy szukamy wakatów w mediach, czy chociażby zawodach artystycznych.
WADA:
Rekrutujący mogą odnieść wrażenie, że zależy nam na rozgłosie, a nie pracy, a wygląd CV przerósł jego treść.

Poszukując zatrudnienia, warto również skorzystać ze szkoleń unijnych adresowanych do różnych grup bezrobotnych; kobiet, pracowników zagrożonych zwolnieniem, bezrobotnych, mieszkańców środowisk wiejskich… . Takie nieodpłatne szkolenia często kończą się ofertą dla najpilniejszych.
A zatem! Nie załamujmy rąk, lecz swoją przebojowością, inicjatywą i determinacją, dajmy pracodawcom szansę na odkrycie naszych potencjalnych zdolności. Pamiętajmy, że poszukiwanie pracy, nie oznacza wysłania jednego dokumentu aplikacyjnego a wykonywanie wielu czynności jednocześnie, dzień po dniu, czasem tydzień po tygodniu…
Autor: Małgorzata Czech, doradca zawodowy, e-mail: malgorzata.czech[at]o2.pl - (proszę w adresie email zastąpić [at] znakiem @)
Plugin Wyszukiwanie Pracy RSS
FAQ-Pomoc Kontakt
Copyright: Netwita