Tematy w Poradniku:

Specjaliści radzą:

Jak rezygnować z pracy
Wśród dzisiejszego społeczeństwa, gdy praca nie jest objęta gwarancją na całe życie, wręczanie wypowiedzenia jest czymś, do czego wiele ludzi jest przyzwyczajonym. Ale jak w przypadku wielu rzeczy, istnieją dobre i złe drogi zmierzenia się z sytuacją. W sytuacji rezygnacji istnieją pewne etykiety, poprzez przestrzeganie których, można zapewnić sobie powodzenie i gładki przeskok.

Ustawianie sceny  
W idealnym świecie rezygnacja z pracy byłaby prosta i przyjemna. Twój szef byłby wyrozumiały i wspierający twoje potrzeby i żadne złe uczucia nie mogłyby narastać. W rzeczywistości niezbyt wielu pracowników doświadcza tak łatwej przejażdżki.  
Sposób, w jaki składasz rezygnację ma wpływ na twoja karierę. Dostosowanie się do właściwej etykiety jest w zgodzie ze zdobywaniem pewności, co do rozwoju przyszłej kariery. Natomiast dostarczenie rezygnacji w nieodpowiedni sposób, może okazać się szkodliwe w najbliższej przyszłości. Poza wszystkim, dobre referencje są nie tylko cenne ale rozstrzygające.  
Kiedy podjąłeś decyzję o rezygnacji, twoim najbardziej pilnym zadaniem jest poinformowanie menedżera. Pisemna rezygnacja jest oficjalną drogą zakomunikowania twoich działań i odgrywa rolę dokumentu prawnego, ustanawiającego datę oczekiwanego rozpoczęcia okresu wypowiedzenia.  
Sposób, w jaki piszesz list zawierający wypowiedzenie zależy od okoliczności, w których odchodzisz. Proste wypowiedzenie powinno zawierać dane osoby do której jest skierowane, zawiadomienie o wygaśnięciu okresu zatrudnienia i czasie od którego trwa oraz twój podpis.  
Jeżeli odchodzisz w dobrym okresie lub jest Ci rzeczywiście przykro zostawić za sobą cennych współpracowników i przyjaciół, możesz dodać zdanie czy dwa, w których podziękujesz szefowi za otrzymane możliwości i wyrazisz swój żal. Treściwie sformułowana nutka sentymentu, może się przydać, a nic Cię nie kosztuje.  
Z drugiej strony, jeżeli twoja rezygnacja wywołana jest niesprzyjającymi warunkami pracy, albo co gorsze konfliktem z szefem lub z innym współpracownikiem, zagłębianie się w szczegóły może być niebezpieczne. Po prostu oświadcz spokojnie, że zamierzasz zrezygnować. Nie musisz się rozdrabniać. Pamiętaj, że list ma jedno, jedyne przeznaczenie – poinformowanie pracodawcy o dacie, w której chcesz zakończyć współpracę. Wyraź to prosto i rzeczowo. Nie przelewaj goryczy na papier.

Pomocy – jak to powiedzieć szefowi?
Podjąłeś decyzję o odejściu i napisałeś list, który prawnie zawiadamia twojego pracodawcę o twoich działaniach. Ja się z tym czujesz?  
Doświadczanie mieszanych uczuć jest w tym przypadku powszechne. Pierwsze jest często poczucie winy: „Pomyślą, że zdezerterowałem!” Kolejno wkrada się niepokój. Wyobrażasz sobie moment, w którym powiesz szefowi, że odchodzisz i próbujesz wizualizować jego ekspresję i reakcję. Okres wypowiedzenia? Ciężko przełykasz ślinę! Jak mnie będą traktować? Co jeśli będą próbowali mnie przekonać, abym został? Co jeśli nie? Może być Ci przykro z powodu przyjaciół, których zostawiasz za sobą.
 
Wyobraź sobie siebie, podekscytowanego rozpoczęciem nowej pracy. Z drugiej strony, wiesz, że wciąż masz przed sobą napawający strachem wyczyn? Powiedz szefowi!  
Realia są takie, że większość ludzi w pewnym momencie życia, włącznie z twoim szefem, znajdzie się   w twojej sytuacji. Pomijając fakt, że być może byłeś cennym członkiem zespołu, firma nie zawali się przez Ciebie. Nie jesteś pierwszą ani ostatnią osobą, która stąd odchodzi, więc przestań się tym zadręczać!  
Nie ma  „odpowiedniego czasu” na rezygnację z pracy. Kieruj się zdrowym rozsądkiem i dobrze oceń sytuację :   
  • Powiedz to w zaufaniu – twój szef doceni to, iż jest osobą, która zdecyduje komu jeszcze o tym powiedzieć, jak i kiedy rozgłosić nowinę
  • Znajdź dobry moment na spotkanie z szefem – nie koniecznie dobrym czasem jest moment,   w którym właśnie ma dokonać prezentacji przed komisją dyrektorów
  • Bądź przekonany co do powodów, dla których chcesz odejść – jeżeli to konieczne, przećwicz tą kwestię. Jeżeli nie chcesz zdradzać dokąd odchodzisz, masz absolutnie prawo do tego, aby nie wyjawiać swoich zamiarów
  • Bądź przygotowany na negatywną reakcję, a nawet złość. Głowa do góry, zatkaj uszy i ponownie, jasno i prosto oświadcz ten fakt. Pamiętaj, że ty tylko składasz rezygnację – początkowy szok minie
  • Jeżeli zaistnieje możliwość przejęcia twoich obowiązków przez któregoś z kolegów lub nową osobę, możesz zapewnić swojego szefa, że będziesz pomocny i współpracujący. Nie nastawiaj się negatywnie
  • Pamiętaj o powodach dla których chcesz odejść – trzymaj się tego.    
Wyjawianie nowiny o twojej rezygnacji może być przygnębiającym doświadczeniem, ale równie dobrze, może się okazać łatwizną!  

Ponowne przemyślenia  
Odejdziesz czy nie? Jeszcze nie jest za późno. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, rozważ to dokładnie. Zapytaj samego siebie, czy to jest rzeczywiście właściwa praca dla Ciebie i czy naprawdę chcesz odejść.  
Posiadanie absolutnej pewności, że postępujesz właściwie jest rozstrzygające. Możesz być usatysfakcjonowany perspektywą  „kontroferty”, ale co sobie myśli o tobie teraz twój szef? Myśli, że jesteś nielojalny? Zainteresowany jedynie pieniędzmi? Niezdecydowany? A więc, zanim podejmiesz decyzję, zastanów się trochę nad tym:  
  • Jakie są wady i zalety twojej obecnej pracy i nowej pracy?
  • Czy wykorzystałeś wszystkie drogi rozwoju w twojej obecnej firmie?
  • Czy odszedłbyś gdyby zaproponowano Ci więcej pieniędzy lub awans?
  • Co Ci serce podpowiada? A co podpowiada Ci rozum? Słuchaj tego, co mówi rozum
  • Wróć myślami do tego, co najbardziej zmotywowało Cię do szukania alternatywnego zatrudnienia
  • Co sprawia, że jesteś niezadowolony? Czy te okoliczności mają szansę ulec zmianie?
  • Nie daj się owładnąć matczynym komentarzom przyjaciół czy rodziny, takich jak: „Byłeś taki ustatkowany..” lub „Pomyśl o wszystkich zanieczyszczeniach w mieście – to nie jest dobre dla twojego zdrowia.”
Nie daj się zniechęcić, wyobrażając sobie ludzi, którzy mówią: „ Bez Ciebie, to nie będzie to samo”  lub „Rozważam twój awans w przyszłym kwartale.”  
Bądź pozytywnie nastawiony i nie lekceważ swoich możliwości. Jeżeli posiadasz cele i ambicje, staraj się je osiągać! Ważne jest, aby pamiętać, że przeciętny pracownik spędza w pracy osiem godzin, co stanowi czterdzieści godzin w tygodniu, nie wspominając o nadgodzinach!  

Dziesięć kluczowych wskazówek  
  1. Uczcij to!
  2. Przygotuj list
  3. Nie zawlekaj, zrób to dziś
  4. Poproś szefa o rozmowę na osobności
  5. Bądź profesjonalny
  6. Odejdź we właściwym czasie
  7. Utrzymuj zainteresowanie swoimi obowiązkami
  8. Bądź dyskretny
  9. Odpręż się
  10. Uczcij to!
Artykuł opracowany przez HAYS Poland.
Plugin Wyszukiwanie Pracy RSS
FAQ-Pomoc Kontakt
Copyright: Netwita