Tematy w Poradniku:

Specjaliści radzą:

Jaką szkołę wybrać
Każdy z nas chciałby, choć w pewnym stopniu być bogaty, móc pozwalać sobie na wczasy w znanych kurortach czy też na kupno dobrego samochodu. Prawdopodobieństwo trafienia szóstki w totolotku jest jednak znikome, żeby nie powiedzieć żadne, tak więc nie pozostaje nam nic innego, jak zostać kowalem swojego losu. To, jak nam się powiedzie w życiu, w znacznej mierze zależy od wyboru studiów czy szkoły policealnej jakiego dokonamy.

Bardzo istotnym jest, aby jak najszybciej pomyśleć o dalszej edukacji, aby nie okazało się, że później musimy podejmować pochopne decyzje. Większość młodzieży nie ma sprecyzowanych planów związanych ze swoją karierą zawodową. Decyzje podejmują za namową rodziców czy przyjaciół. Osobiście znam mnóstwo osób, które zdawały na medycynę, bo mama chciała mieć lekarza w rodzinie czy na prawo, ponieważ tak zrobiła najlepsza przyjaciółka. Sami przyznacie, że są to dość częste motywacje przy wyborze kierunku kształcenia. Niestety, życie nie jest na tyle proste, aby ktoś podejmował za nas słuszne decyzje. Gdy tak się dzieje, nierzadko zdarzają się karczemne awantury w domach ludzi o wielkich, często zbyt wielkich aspiracjach. Nagle, córka jakiejś miłej pani na trzecim roku medycyny, porzuca studia i ku zaskoczeniu najbliższych zapisuje się na kurs fryzjerstwa. Jak uniknąć takich sytuacji? Przede wszystkim skorzystajcie z usług doradcy zawodowego. Powyższej osoby poszukajcie u siebie w szkole, a jeżeli okaże się, że jej tam nie ma, zapraszam do poradni psychologiczno- pedagogicznej lub najbliższego urzędu pracy, gdzie istnieją tak zwane centra informacji i planowania kariery zawodowej. W powyższych miejscach, możecie nieodpłatnie przekonać się, jakie są wasze preferencje zawodowe, dowiedzieć się, jakie profesje są na rynku pracy poszukiwane i po których jest najwięcej osób bezrobotnych.

W czym przyjdzie nam wybierać?

Uniwersytety: szereg specjalności i kierunków, w których możesz wybierać. Do tych najbardziej preferowanych przez studentów należą: lingwistyka, psychologia, ekonomia, zarządzanie i marketing, prawo, socjologia czy informatyka. Jak widać możliwości jest wiele a co najważniejsze większość z powyższych kierunków pozwala nam na późniejsze poszukiwanie pracy w bardzo różnych branżach. Socjologa znajdziemy na przykład w urzędach, instytutach badań rynkowych, czasopismach, agencjach pracy, agencjach reklamowych czy nawet bankach. Wybór jest tak duży, ponieważ studia, o których rozmawiamy, nie charakteryzują się wąską specjalizacją.

Uczelnie pedagogiczne: „obyś cudze dzieci uczył” - nieraz słyszeliśmy podobne słowa, ale są też tacy, którzy pragną związać swoją karierę zawodową właśnie ze szkolnictwem. Gdzie jeszcze znajdziemy zatrudnienie po takich szkołach: w placówkach opiekuńczo -wychowawczych, w mediach, w wydawnictwach oświatowych czy chociażby zakładach resocjalizacyjnych.

Uczelnie techniczne: kształcące przyszłych inżynierów. Na politechnikach najczęściej spotkamy przedstawicieli płci brzydkiej, choć oczywiście są wyjątki potwierdzające tę regułę. Są to zazwyczaj osoby, którzy studiują takie kierunki jak: informatyka, budownictwo, architektura, budowa maszyn czy elektronika lub telekomunikacja. Absolwenci wymienionych specjalności raczej nie mają większych problemów ze znalezieniem zatrudnienia, ponieważ stanowią grupę o specyficznych umiejętnościach.

Uczelnie ekonomiczne: ekonomia, bankowość, marketing i zarządzanie, towaroznawstwo to kierunki, które znajdziecie w ofercie tych uczelni. Jak nietrudno się domyśleć, pracy można poszukać przede wszystkim w bankach, instytucjach finansowych czy urzędach.

Uczelnie rolnicze: weterynaria, technologia żywności i żywienia, ochrona środowiska czy rolnictwo. Wiele osób spyta: gdzie ja po tym znajdę pracę? Wątpiący mogą jednak zostać mile zaskoczeni, ponieważ możliwości zarobkowania jest sporo: firmy produkcyjne, instytucje medyczne, czy firmy prywatne zajmujące się projektowaniem ogrodów, a więc dość szerokie spektrum miejsc zatrudnienia.

Uczelnie medyczne: kojarzone zazwyczaj z lekarzami, i słusznie, ale oczywiście nie tylko. Swoje miejsce znajdą tam również osoby, które pragną studiować: ortodoncję, biotechnologię, pielęgniarstwo czy fizjoterapię. Gdzie znajdziemy zaś później zatrudnienie oprócz nasuwającej się od razu pani w białym kitlu na obchodzie w szpitalu: w urzędach, prywatnych instytucjach medycznych, gabinetach stomatologicznych, w farmacji czy klubach fitness.
Uczelnie teologiczne: po których nie trzeba być od razu księdzem, jak sądzi pewnie wielu. Odnajdą się tam osoby zainteresowane pogłębianiem historii, filozofii, nauk o rodzinie, czy pedagogiki. Po wymienionych kierunkach możemy zaś pracować w szkolnictwie, muzeach czy chociażby w mediach w roli dziennikarzy.

Uczelnie artystyczne: architektura wnętrz, malarstwo, teatr, fotografia czy konserwacja i restauracja dzieł sztuki, to kierunki, jakie spotkamy na wspomnianych uczelniach. Jeżeli zaś chodzi o perspektywy po tego typu specjalnościach, to zazwyczaj zaliczymy tutaj wolne zawody, takie jak: aktora, malarki, fotografa, reportera czy wokalistki.

Do oddzielnych kategorii należy zaliczyć również: akademie wojskowe, szkoły morskie, szkoły wyższe zawodowe. Niezależnie jednak od kierunku, który wybierzemy, musimy pamiętać o jednym: nie warto studiować tylko dla papierka. Jeżeli zamierzamy kolejnych pięć lub trzy lata życia spędzić w szkole, upewnijmy się, że nie jest to jedynie sztuka dla sztuki, ale narzędzie, które pomoże nam w przyszłym życiu zawodowym. Z drugiej strony nie składajcie papierów na prawo, ponieważ prawnik czy radca prawny kojarzy się wam z prestiżem, szacunkiem bądź pieniędzmi. Zróbcie to jedynie wówczas, gdy marzycie o wspieraniu pokrzywdzonych, pragniecie ukarać winnych, nie macie problemów z przyswajaniem dat, interesuje was historia bądź lubicie się uczyć, a co najważniejsze myślicie o zawodzie prawnika, jednym słowem jesteście świadomi swojego wyboru.
Autor: Małgorzata Czech, doradca zawodowy, e-mail: malgorzata.czech[at]o2.pl - (proszę w adresie email zastąpić [at] znakiem @)
Plugin Wyszukiwanie Pracy RSS
FAQ-Pomoc Kontakt
Copyright: Netwita