Grupa LinguaJob.pl
Logo Pracodawcy

Stanowisko:

Social Media Copy - Writer

Miejsce pracy: Polska, dolnośląskie, Wrocław

Opis stanowiska:

Języki: angielski, wszystkie języki
Nr referencyjny: SMC/037/DEN
Firma pracodawcy: ManpowerGroup Sp. z o.o.

The major responsibilities are:
Running social media campaigns
Copy-writing for blogs/social media platforms, including longer and shorter forms (200 - 400 words)
Conducting interviews and ghost writing
Analyzing the effectiveness of social media campaigns and providing reports
Internal and external communication

Wymagania:

The profile:
Perfect, fluent (C2) English both written and spoken is a must.
Understanding of marketing principles, practices, tactics and tools is a strong plus
Understanding Social Media is a strong plus
Experience in working in corporate environment is a plus

Oferujemy:

We offer:
Attractive salary
Interesting, stable work in an international modern organization
Continuous professional development
Multinational environment with high standard of work
Social benefits such as private health care and Multisport card

Pozostałe informacje:

  • • Rodzaj pracy:inne
  • • Forma zatrudnienia:pełny etat
  • • Branża:Marketing, Promocja, PR
  • • Nr Ref.:-
  • • Data aktualizacji:21-03-2024
  • • Data zamieszczenia:30-07-2019

Prosimy o przesłanie aplikacji (cv + list motywacyjny) na adres: http://aplikuj.hrlink.pl/aplikacja/Wroclaw/73641-101351-26-rk5-1192.html