Tematy w Poradniku:

Specjaliści radzą:

Pytania zadawane podczas rozmów kwalifikacyjnych i wskazówki do odpowiedzi
Niezależnie od tego, czy jesteśmy obecnie zatrudnieni, czy właśnie poszukujemy nowej pracy, prędzej czy później będziemy uczestniczyć w rekrutacji, a co za tym idzie w rozmowie kwalifikacyjnej. Trudno wcześniej przewidzieć jak ona będzie wyglądać, ale są pytania, które prawie zawsze są zadawane przez rekruterów z uwagi na ich uniwersalność i nieodzowność przy podejmowaniu decyzji o zatrudnieniu poszczególnego kandydata. Przeczytaj nasze wskazówki i zastanów się jak ty przygotowałbyś się do rozmowy.

1. Dlaczego zdecydował się Pan/Pani ubiegać o to stanowisko?
Zastanów się jaka motywacja Tobą kieruje:
Może to być chęć rozwoju, zmiany branży, renoma firmy, czy możliwość zdobycia zupełnie nowego doświadczenia;

2. Na czym polegała Pani/Pana praca?
Przypomnij sobie jaki był Twój zakres obowiązków, oraz jakie umiejętności były Ci potrzebne do właściwego wykonywania pracy. Możesz wspomnieć o tym, czy pracowałeś z ludźmi czy maszynami, oraz za który z procesów w firmie odpowiadałeś, bądź, który współtworzyłeś.

3. Dlaczego rozstał się Pan/Pani z poprzednim pracodawcą?
Odejść z pracy możemy z wielu powodów, ale lepiej nie wspominać o tym, ze zostało się zwolnionym, bo pokłóciliśmy się z szefem. Nawet jeżeli racja stała po naszej stronie, przeprowadzający rozmowę, będzie miał obawy przed zatrudnieniem naszej osoby w swojej firmie. Można natomiast wspomnieć o innych przyczynach, jakimi zazwyczaj są:
  • niewystarczające zarobki,
  • brak możliwości rozwoju,
  • likwidacja stanowiska pracy,
  • koniec działalności firmy,
  • likwidacja oddziału,
  • chęć zmiany rodzaju pracy,
  • praca na część etatu.
4. Jak Pan/Pani myśli, czym będzie się Pan/ Pani zajmować na tym stanowisku?
Pytający będzie chciał dowiedzieć się, czy znasz specyfikę pracy w firmie, w której pragniesz zostać zatrudniony, oraz czy orientujesz się pokrótce czym zajmują się osoby zatrudnione na tym stanowisku. Wspomnij, jeżeli wykonywałeś pokrewne zadania, posiadasz kwalifikacje, które pomogą Ci właściwie wykonywać powierzone czynności. Pochwal się, jeżeli masz doświadczenie w wykonywaniu podobnej pracy.

5. Jak radzi sobie Pani/Pan w sytuacjach stresowych?
W każdej firmie zdarzają się sytuacje gdy wszystko trzeba zrobić na wczoraj, bądź mamy do czynienia z roszczeniowym klientem. Rekruter chce zapewne dowiedzieć się, czy powyższe zdarzenia są Ci znane i jak sobie poradzisz, jeżeli podobne będą miały miejsce.
Możesz odpowiedzieć, że napięcie wśród rozmówców można rozładować uśmiechem, bądź zawsze profesjonalnym zachowaniem, a sytuacje naglących terminów można pokonać jedynie przez rzetelne i szybkie wykonywanie obowiązków, bez zbędnego rozstrzygania czy nawał prac to wina Hani z działu kontroli jakości, czy nasza, ponieważ troszkę obijaliśmy się ostatnio.

6. Jakie są Pani/Pana największe sukcesy?
Odpowiedzi jakiej powinniśmy się wystrzegać, to: żadne. Zadający pytania daje nam świetną możliwość pochwalenia się tym, co najlepiej nam wychodzi. Opowiedzmy więc, jeśli skończyliśmy ważny projekt przed czasem, czy podnieśliśmy w krótkim okresie swoje kwalifikacje.

7. Dlaczego to Panią/Pana powinniśmy zatrudnić?
Najistotniejszym jest tutaj wiara w swoje możliwości. Jeśli Twój rozmówca zobaczy, że Ty sam nie jesteś pewny, czy jesteś najlepszym kandydatem, on również tak uzna. Przypomnij mu więc o swoich kwalifikacjach i doświadczeniu, które przecież są niezbędne na tym stanowisku, przekonaj, że jesteś również pracowity, wydajny, godny zaufania, i że łatwo się z Tobą pracuje.

8. Ile chciałaby Pan/Pani zarabiać?
Przede wszystkim nie odpowiadaj, że nie wiesz, bo to zazwyczaj zirytuje rekrutera i zaświadczy o Twoim niskim poczuciu własnej wartości. Problem zawsze tkwi w tym, żeby nie powiedzieć za dużo lub za mało, gdyż w przypadku pierwszego może to nas zdyskwalifikować, a w drugim wariancie spowodować, że pracę dostaniemy, ale będziemy marnie opłacani. Nawet jeżeli ma to być Twoje pierwsze miejsce zatrudnienia, to zapewne orientowałeś się na rynku, wśród znajomych, czy pytałeś na forach ile taka osoba w branży otrzymuje wynagrodzenia. Jeżeli to nie jest Twoje pierwsze miejsce pracy, to doskonale orientujesz się jakie są tzw. „widełki” przewidziane w tej działce biznesu i jak najbardziej warto się tymi informacjami posłużyć. Dla asekuracji, możesz zawsze dodać, że znając uczciwość firmy i zarazem swoją wartość, wierzysz, że uda wam się dojść z pracodawcą do consensusu.

9. Proszę powiedzieć coś więcej o sobie?
To pytanie pozwoli pokazać Ci jak interesującym człowiekiem jesteś: czy masz jakieś hobby, co zazwyczaj robisz w wolnym czasie etc., i bynajmniej nie chodzi tu o to, aby powiedzieć, że po pracy oglądasz do późna telewizję. Możesz natomiast poruszyć temat kółek zainteresowań, jeżeli do takowych należysz, funkcji jakie pełnisz, czy historii zawodowej ukazanej trochę inaczej aniżeli zostało to uczynione w cv.

10. Kiedy może Pan/Pani zacząć pracę?
Przede wszystkim nie wahaj się, pokaż pracodawcy, że chcesz u niego pracować jak najszybciej, a nawet od zaraz. Przecież on dobrze wie, że pewnie masz 2 tygodniowy okres wypowiedzenia, i musisz pozamykać pewne sprawy. Chodzi tutaj bardziej o pokazanie, że jesteś święcie przekonany, że chcesz pracować właśnie w tej firmie.

11. Czy ma Pan Pani jakieś pytania?
Zazwyczaj jest to pytanie niestety jedynie retoryczne, ale jeżeli masz wątpliwości, co to czegoś, co usłyszałeś we wcześniejszej fazie rozmowy, sparafrazuj ową wypowiedź i upewnij się, ze wszystko zrozumiałeś.

Nie jesteśmy w stanie przewidzieć do końca jak przebiegnie nasza rozmowa kwalifikacyjna. Zawsze przecież może się okazać, że przyszliśmy na case study, wywiad pogłębiony czy poddawani jesteśmy innym trickom mającym na celu sprawdzenie naszej kandydatury. Jeżeli jednak nic nam o tym nie wiadomo, zastanówmy się przed spotkaniem jak odpowiedzielibyśmy na powyższe pytania, ponieważ wyważone, przemyślane odpowiedzi w znacznej mierze zwiększą nasze szanse na otrzymanie wymarzonej pracy.
Autor: Małgorzata Czech, doradca zawodowy, e-mail: malgorzata.czech[at]o2.pl - (proszę w adresie email zastąpić [at] znakiem @)
Plugin Wyszukiwanie Pracy RSS
FAQ-Pomoc Kontakt
Copyright: Netwita