Tematy w Poradniku:

Specjaliści radzą:

Przyjemne z pożytecznym: czyli podróże i praca
Jeśli jesteś studentem, to zapewne już wiosną zauważyłeś, że na twojej uczelni zaroiło się od plakatów, oferujących możliwość wyjazdu za granicę, połączonego z możliwością zarobkowania. Pragnąc zwiedzić odległy kraj, poznać inną kulturę, a przy okazji coś na tym zarobić, to chyba dość kusząca alternatywa dla spędzenia wakacji. Jakie masz możliwości?

CAMP AMERICA
Wystarczy, że jesteś osobą, która ukończyła już 18 lat, a nie skończyła jeszcze 28, studiujesz na jakieś uczelni, znasz język angielski w stopniu umożliwiającym komunikowanie się oraz nie masz żadnych planów na zbliżające się minimum 9 tygodni. Czego możesz się spodziewać? Pracy jako opiekun dziecka bądź instruktor, który będzie prowadził różne zajęcia, dla przykładu: sportowe, taneczne czy plastyczne. Rodzaj zajęcia, którego się podejmiesz, możesz sobie wybrać, nikt nie wymaga od ciebie prowadzenia kursów muzycznych, jeśli nie rozpoznajesz czy dany instrument to fortepian lub pianino, a słoń nadepną ci na ucho. Planując natomiast zostać opiekunką do dziecka, musisz się liczyć z kilkoma obostrzeniami, które są stawiane przyszłym au pairkom:
 • brak nałogów;
 • niekaralność;
 • wolny stan cywilny oraz brak potomstwa;
 • znajomość języka angielskiego;
 • bardzo często prawo jazdy;
 • mile widziane są referencje, że już kiedyś miałaś do czynienia z maluchami.
WORK AND TRAVEL
Jest to chyba najbardziej rozpowszechniony program wyjazdów. Jakie warunki musisz spełnić, aby się tam zakwalifikować? Przede wszystkim musisz być studentem, który już ukończył pierwszy rok nauki. Powinieneś również być w wieku pomiędzy 18 a 30 lat, oczywiście znać język angielski i być dyspozycyjnym w okresie pomiędzy 1 czerwca a 19 października. Jeśli chodzi zaś o samą pracę, masz przed sobą wiele możliwości. Możesz zostać kelnerką, barmanem, sprzątaczką, ochroniarzem, kasjerką, czy pokojówką. Osoby korzystające z powyższego programu często są zatrudniane w różnych kurortach, parkach rozrywki czy nawet kasynach.

RESORT AMERICA
Zasady zakwalifikowania się są podobne jak w przypadku programu Camp America, co oznacza, że powinieneś być studentem, osobą pełnoletnią, znać jeżyk angielski i być przygotowanym na pracę przez minimum dwanaście tygodni. Na jakie zatrudnienie można liczyć?
 • Pracę w ośrodkach agroturystycznych, czy małych wiejskich hotelikach;
 • Prywatnych ośrodkach wypoczynkowych;
 • Polach kampingowych, namiotowych;
 • Tradycyjnych hotelach.
To co może przyciągać do tego programu, to znacznie niższe koszty wyjazdu aniżeli w przypadku chociażby Work and Travel.

Programów, z których możesz skorzystać jest oczywiście znacznie więcej, ale nie chodzi tutaj o wypisanie wszystkich możliwości, a jedynie pokazanie, że takie sposobności są w naszym zasięgu. Ważne są też oczywiście koszty. Niestety decydując się na tego typu podróż, musicie liczyć się z koniecznością wpłacenia tak zwanego wpisowego. Dlaczego? Firma, która cię wysyła, musi przecież załatwić związane z wyjazdem wszelkie formalności, zazwyczaj należą do nich:
 • opłata wizowa;
 • przelot;
 • ubezpieczenie;
 • wyżywienie i zakwaterowanie;
 • czy chociażby odbiór z lotniska.
Każda z firm, na swojej stronie internetowej dość precyzyjnie określa opłaty, które musisz uiścić oraz to co one rzeczywiście pokrywają.

Czy warto?

Decyzja o wyjeździe to nie jest taka prosta sprawa. Nie każdy ma przecież pieniądze, wielu obawia się nieznanego, tego czy poradzi sobie z dala od rodziny i znajomych, faktu, czy jego angielski okaże się wystarczający. Przerażać może chociażby odległość jaka będzie cię dzielić od twojego kraju. Dlaczego więc warto chociażby zastanowić się nad powyższym sposobem zarobkowania?
 1. pomimo, że musisz zainwestować w wyjazd dużo pieniędzy, to przecież nieźle można tam zarobić;
 2. wyjazd do USA i otrzymanie wizy, wciąż nie jest dla Polaków prostą sprawą, a dzięki uczestnictwu w programie będziesz miał taką sposobność.
 3. poznasz zupełnie inny kraj, ba kontynent i tamtejszą kulturę. Będąc na miejscu nie będziesz jedynie pracować, możesz podróżować, zwiedzać i chłonąć tyle, ile tylko będziesz w stanie.
 4. zdobędziesz doświadczenie, którym możesz się pochwalić w swoim cv. Przyszły pracodawca będzie wiedział, ż jesteś odważny, rzeczywiście znasz język obcy i nie boisz się nowych wyzwań, a to jest jak najbardziej doceniane na rynku pracy.
 5. kontakty. Poznasz mnóstwo osób, zawiążesz pewnie nowe przyjaźnie, które często pozostaną nimi na całe życie.
Myślę, że brzmi to dość zachęcająco, nieprawdaż. Pamiętaj jednak, aby decyzję o wyjeździe podjąć po naprawdę głębokich przemyśleniach. Przede wszystkim proponuję udać się na spotkania informacyjne do kilku programów. Porównaj koszty, możliwości i sprawdź, czy biuro, z którego chcesz skorzystać działa legalnie. Wyjeżdżając w tak daleką podróż, musisz mieć pewność, że za pieniądze, które wpłacisz, otrzymasz to, co rzeczywiście było ci obiecywane.

POWODZENIA!
Autor: Małgorzata Czech, doradca zawodowy, e-mail: malgorzata.czech[at]o2.pl - (proszę w adresie email zastąpić [at] znakiem @)
Plugin Wyszukiwanie Pracy RSS
FAQ-Pomoc Kontakt
Copyright: Netwita